Áthidalt T-szűrős oszcillátorok
Habár az áthidalt T-tagos szűrőkapcsolás – mely az az oszcillátor szelektív hálózata – külsőleg a kettős T-tagos szűrőre hasonlít, a jósága inkább a Wien-osztót juttatja az eszünkbe, azzal az óriási különbséggel, hogy míg a Wien-osztó sávszűrő, addig az áthidalt T-tag sávzáró szűrő.
1. ábra Szimmetrikus és aszimmetrikus áthidalt T-tagos szűrő kapcsolási rajza
2. és 3. ábra Szimmetrikus áthidalt T-tagos szűrő átviteli- és fázisdiagramja
Az áthidalt T-tagos szűrő sajátfrekvenciáját a következőképpen adhatjuk meg szimmetrikus, illetve aszimmetrikus négypólus esetén (=> hasonlóan, mint a Wien-hidas oszcillátoroknál): és
, azaz
Mindebből látszik, hogy az alkalmazandó erősítőláncnak ezt a csillapítást kell kompenzálnia a amplitúdófeltétel teljesülése érdekében. Ekkor , így
A sávszűrő jellegnek köszönhetően a szelektív hálózat elhelyezése hasonlóképpen történik, mint a kettős T-tagos oszcillátorok esetében. Eme kapcsolás hátrányos tulajdonságaként felróható szerény szelektivitásért cserébe egy egyszerűen hangolható oszcillátorkapcsolást kapunk eredményül, ahogy az a későbbiekben látni fogjuk.
4. ábra Az áthidalt T-tagos oszcillátor tömbvázlata |
Felidézve a Wien-hidas oszcillátoroknál megismert határolási módozatokat tekintsünk meg három műveleti erősítős kapcsolást – a teljesség igénye nélkül! További ötletek meríthetők a – már említett – a Wien-hidas oszcillátoroknál. A rajzokból egyértelműen látható, hogy a műveleti erősítős oszcillátorokban mindig külső határolást alkalmazunk. Az erősítőfokozat [A] szintfüggő erősítését természetesen most is nemlineáris elemekkel valósíthatjuk meg. Ilyen eszköz lehet például: dióda, Zener-dióda, FET, NTC, PTC. Eme nemlineáris elemek, s a velük kialakított határoló áramkörök, mindig a frekvenciafüggetlen pozitív visszacsatoló ág szerves részét alkotják.
4. ábra Izzólámpás amplitúdóhatárolás |
Az áthidalt T-tagos oszcillátor hangolhatósága
Oszcillátor műveleti erősítővel
8. ábra Műveleti erősítős komplett generátor, áthidalt T-tagos oszcillátorral |
Kedvező tulajdonságú áramkörök építhetők többfokozatú, tranzisztoros erősítőkkel. A nemlineáris, szintfüggő erősítés a tranzisztorok bázis-emitter átmenetének nemlinearitása eredményezi, mint ahogyan ezt a tény már a korábbiakban megismerhettük. Az oszcillátort nagy stabilitás jellemzi. A 10 Hz-től 1 MHz-ig tartó tartományt 5 sávra osztja (10-100, 100-1k, 1k-10k, 10k-100k, 100k-1M), a sávon belüli finomhangolás a potenciométerrel van megoldva. A kapcsolás elemzését az olvasóra bízzuk.
Működési frekvenciatartomány: 5 Hz – 2 MHz (dekadikusan és dekádon belül folyamatosan szabályozható;
Harmonikus torzítás: 0,01 – 1 %;
Amplitúdóstabilitás: 1 %
Áthidalt T-tagos (valamint kettős T-tagos) oszcillátor mérőpanel
10. ábra
Bővebb ismeretek itt