A Wien-hídas oszcillátor technikatörténeti háttere
8. ábra A Wien-hidas oszcillátor frekvencia-
meghatározó hálózata, a Wien-osztó |
9. ábra A Wien-híd |
Ebből egyenesen adódik a Wien-osztó (s vele együtt a Wien-híd és a Wien-hidas oszcillátor frekvenciameghatározó képlete:
Nagyon fontos mindemellett kiemelni, hogy ez a képlet csak abban az esetben fedi a valóságot, ha a Wien-osztó ellenállásértékei, valamint kapacitásértékei rendre megegyeznek és .
Természetesen különböző ellenállás-, és kapacitásértékek esetén is rendelkezik a Wien-osztó saját frekvenciával. Ennek levezetése időigényesebb. Fogadjuk el tényként, hogy a Wien-osztó saját frekvenciájának általánosan alkalmazható képlete a következő:
|
10.ábra A Wien-osztó átviteli- és fáziskaraktersiztikája |
Eddigi ismereteinket összegezve látható, hogy a Wien-osztót, mint szelektív visszacsatoló hálózatot alkalmazzuk, mely pozitív, párhuzamos, feszültség-visszacsatolást valósít meg. Tekintettel arra, hogy a Wien-osztó átviteli tényezője , úgy kellett kialakítani az áramkört, hogy az invertáló bemenetre nézve az erősítő pontosan 3-szoros erősítéssel rendelkezzen. Ezt úgy értük el, hogy a feszültségfüggetlen osztó negatív, párhuzamos, feszültség-visszacsatolást realizál.
12. ábra A Wien-hidas oszcillátor alapkapcsolása
|
12. ábra
|
Átrendezve a kapcsolási rajzot, megvizsgálhatjuk az oszcilláció feltételeinek teljesülését. A Wien-osztó átviteli tényezője: , fázistorzítása pedig . Elevenítsük fel az oszcilláció amplitúdó és fázisfeltételeit!
, vagyis egységnyi hurokerősítéshez erősítési tényező szükséges. A fázisforgatás érték megvalósulásának elengedhetetlen feltétele. Mindennek érdekében fázist nem fordító, háromszoros erősítési tényezőjű fokozatot kell alkalmaznunk.
A visszacsatoló hálózat erősítési tényezője a rezonanciafrekvencián:
Az erősítőfokozat feszültségátvitele: |
14. ábra Egyszerű műveleti erősítős, Wien-hidas oszcillátor |
A) NTK-elem a visszacsatoló körben
15. ábra |
B) PTK-elem a visszacsatoló körben
Második esetben az osztó ellenállása egy pozitív termikus együtthatójú (pozitív termikus koefficiens, Positive Temperature Coefficient, PTK, PTC) kétpólus. Amennyiben a kimeneti feszültség megnövekszik (torzításveszély), az Omh-törvény értelmében az osztón áthaladó megnövekedett áram miatt az osztó ellenállásain nagyobb teljesítmény disszipálódik, mely nagyobb hőmérsékletet eredményez. A PTK jellegnek megfelelően az ellenállás értéke megnő, melynek értelmében az "A" erősítőfokozat átviteli tényezője kisebb lesz, így a kimeneti jel értéke csökken, kedvező (megkívánt) esetben az eredeti szint "visszaáll", vagyis a hurokerősítés ismét egységnyi lesz. Legegyszerűbb megvalósítási lehetőség az, ha izzót alkalmazunk az Rv ellenállás helyén, hiszen tudvalevő, hogy az izzószál PTK jellegű.
16. ábra |
C) Diódás szabályozás
17. ábra |
D) Zener-diódás szabályozás
18. ábra |
E) FET-es szabályozás Térvezérlésű tranzisztor alkalmazásakor a FET csatornaellenállását változtatjuk a kimeneti feszültség függvényében. Amennyiben a kimeneti feszültség amplitúdója megnövekszik, akkor a FET csatornaellenállása nagyobb lesz, ezáltal az erősítőfokozat átviteli tényezője lecsökken.
19. ábra
|
Feltehetjük a kérdést: mitől korszerű egy Wien-hidas oszcillátor. Nos, jogos a felvetés. Valóban, a Wien-híd évtizedek óta ugyanolyan, s ilyen is marad. A kapcsolástechnika, a határolási módok sem változnak. Egyetlen dolog különbözteti meg az új berendezéseket a régi készülékektől, mégpedig a hangolásuk. Ma kizárólag rezisztív hangolást alkalmaznak. A digitális technika lehetővé tette, hogy a hangolóellenállások helyén digitális potenciométereket építsenek be. Ezek lényegében digitálisan programozható ellenállásláncok. Belátható, hogy a szabályozás nem folyamatos, az ellenállás csak diszkrét értékeket vehet fel, viszont sokszor ez elegendőnek bizonyul. Kárpótolhat minket a nagyon pontos potenciométer-együttfütás. Lényeges adata a digitális potenciométereknek a felbontás, mely azt határozza meg, hogy a teljes ellenállásértéket hány részre osztjuk fel, s vele együtt mekkora ez egyes lépésközök közötti ellenállás. A felbontást bitben szokásos közölni. Létezik például 8-, 10-, 12-, vagy akár 16-bites potenciométer is, ennek megfelelően adódik a felbontás: 256 (8-bit), 1024 (10-bites), 4096 (12-bit), illetve 65536(!) [16-bit]. A digitális potenciométerek egyszerű "fel" – "le" léptetésűek, párhuzamos-, illetve soros programozásúak.
25. ábra |
Bővebb ismeretek itt: