Skip navigation

1.3. Kettős T-szűrős oszcillátorok

Kettős T-szűrős oszcillátorok

A kettős T-tagos oszcillátorok amplitúdó- és frekvenciastabilitása hasonlóképpen kivá­ló, mint a Wien hidas oszcillátoroké. Széleskörű alkalmazásának egyetlen tény szabhat csak határt, miszerint a kettős T-tagos oszcillátorok hangolhatósága nehezen megold­ható, ahogy azt a későbbiekben látni is fogjuk.

Bővebb ismeretek itt



A kettős T-tagos oszcillátor szelektív hálózata

1. ábra A kettős T-tagos szűrő származtatása

Szelektív RC-hálózatot alkalmazunk a kettős T-tagos oszcillátorokban is. Nevét felépí­téséről kapta, vizuálisan is felismerhető a két, párhuzamosan kapcsolt szűrőnégypólus. A felső tag aluláteresztő-, az alsó pedig felüláteresztő szűrőt testesít meg.

2. ábra Szimmetrikus és aszimmetrikus kettős T-tagos szűrő

 

A kettős T-tagos szűrő sajátfrekvenciájának kiszámítására kétféle modellt alkalmaz­nak. Első esetben megengedett az egyes alkatrészek értékeinek különbözősége (aszim­metrikus négypólus). Ne feledjük, hogy az egyes elemek tűrését figyelembe véve lé­nyegében minden kettős T-tagos szűrő aszimmetrikus! Ekkor a következő képlet adó­dik:



A második esetben szimmetrikus felépítésű a szűrő. Eme elrendezés könnyebb számí­tást eredményez. A sajátfrekvencia a következőképpen alakul:


Ezek után – konkrét elemértékekkel – felvehető a szűrő átviteli karakterisztiká­ja. Figyeljük meg a hasonlóságot a Wien-híd karakterisztikájával! Eme négypólus ugyanúgy nagy jóságú sávzáró szűrő (az alul-, illetve felüláteresztő jellegű szűrőtagok együttes átvitele), vala­mint a sajátfrekvencián hasonlóképpen 180 fokos a fázisforgatása. Nagy kü­lönbség azonban, hogy a Wien-hídnak – ahogy az a hídáramköröknél megszo­kott – differenciális kimenete van, vagyis a Wien-híd nem klasszikus négypó­lus.


3. ábra A kettős T-tagos szűrő átviteli- és fáziskarakterisztikája



A kettős T-tagos oszcillátor kialakítása

Tekintettel arra, hogy a kettős T-tagos szűrő sávzáró jellegű, vagyis a saját­frekvencián átviteli minimumot mutat, valamint, hogy nem differenciális a ki­menete, az oszcillátor kialakítása ese­tén a szűrőkapcsolást a nega­tív visszacsatoló ágban kell elhelyezni (szembeötlő a hasonlóság a Wien­-hidas oszcillátor kialakításával, azzal a különbséggel, hogy a visszacsatoló ágakat felcseréltük). Az eredményül kapott berezgési frekvenciától külön­böző frekvenciák esetén, ekkor a ne­gatív visszacsatolás lesz a domináns. A pozitív visszacsatolás feladata a ki­meneti feszültségszint egyenletes érté­ken való tartása, melyet úgy valósít meg, hogy a berezgési frekvencián az RC hálózatban a negatív visszacsato­lás szinte megszűnik (a sávzáró jelleg miatt), így a pozitív visszacsatolás lesz a meghatározó és rezgést fenntartó.

 

 

 

4. ábra A kettős T-tagos oszcillátor tömbvázlata


Felidézve a Wien-hidas oszcillá­toroknál megismert határolási módozatokat tekintsünk meg egy konkrét, szimmetrikus kettős T-tagos oszcillátor kapcsolási raj­zát. A műveleti erő­sítővel felépített oszcillátor lényegében az előző ábra sze­rinti elrendezés, határolóval ki­egészítve. A műveleti erősítős oszcillátorokban mindig külső határolást alkalmazunk. A szint­függő erősítést a párhuzamosan szembekapcsolt diódák nem­lineáris karakterisztikája valósítj­a meg.

 

 

 

 

5. ábra Kettős T-tagos oszcillátor, műveleti erősítővel, valamint diódás amplitúdó-határolással


A tranzisztoros felépítésű kettős T-szűrős oszcillátort 1971-ben Michael C. J. és Harry J. Lajeunesse védjegyoltalmaztatta. A szabadalmi leírás száma: US3569863.

Noha a műveleti erősítők alkalmazása rendkívül előnyös, kezdetben diszkrét elemek­ből építették fel a kettős T-tagos oszcillátorokat. Érdekes kapcsolástechnikájú a szabadalmi oszcillátor: a darlington kapcsolású tranzisztorok (26, 27, 28, valamint 31, 32) alkalmazásának elsősorban nem a nagy be­meneti ellenállás elérése a célja, hanem az egyszerű egyenáramú munkapontbeállítás. Lássuk meg, hogy az erősítőfokozatok teljes mértékben közvetlen csatolásúak és a visszacsatolás is ekképpen csatolt – a kettős T-tagon keresztül!

A kapcsolás - Európában szabványos rajzjelekkel történő – átrajzolása, valamint némi átrendezése után jutunk a jobb oldali ábra szerinti oszcillátorhoz. Az erősítőben a - tran­zisztorok a tranzisztor darlington-kiegészítői, lényegében emitterkövetők, így fá­zist nem forgatnak. A tranzisztor végzi a 180 fokos fázisfordítást , mely egy közös emitteres alapkapcsolást realizál, egyúttal a teljes erősítő erősítését ha­tározza meg, hiszen a - tranzisztorok emitterkövetők, tehát ezeknek is 0 fokos a fázistolásuk.


6. és 7. ábra Az eredeti szabadalmi-, valamint az átdolgozott kettős T-tagos oszcillátor kapcsolási rajza



Az erősítés tehát
, a fázisforgatás pedig . Az erősítés a ket­tős T-tagos szűrő csillapítását (sajátfrekvencián) hivatott kompenzálni annak érdekéb­en, hogy a kezdeti szakaszban a hurokerősítés nagyobb legyen, mint 1. Az üzemi hu­rokerősítésnek, mint minden stabil oszcillációnak egységnyinek kell lennie: . A kettős T-tagos szűrő fázisforgatása . Összefoglalha­tó, hogy mind az amplitúdó-, mind pedig a fázisfeltétel biztosított:

amplitúdófeltétel:
,

fázisfeltétel:
.

Érdemes felfigyelni a következő tényre: a szabadalmat benyújtó aszimmetrikus kettős T-tagot alkalmaz úgy, hogy
a potenciométerrel valósítja meg az oszcillátorkapcsolás berezgési frekvenciájának változtathatóságát. Fontos megjegyeznünk azonban, hogy a - a megismert képlet értelmében – valóban alkalmas a frekvencia szűk határok közötti megváltostatására, azonban minden egyes potenciométerállásnál más-más lesz a kettős T-tag átviteli tényezője , így az erősítő átviteli tényezőjét ehhez igazodóan kell utánállítani, a hurokerősítés érdekében. Ellenkező esetben ha , akkor a rezgés "leszakad", megszűnik az oszcilláció, esetén pedig torzított kimeneti jelet kapunk eredményül.



A kettős T-tagos oszcillátor hangolhatósága

Mint ahogy korábban láthattuk, amennyiben szimmetrikus kettős T-tagot alkalmazunk szelektív hálózatként az oszcillátorban, a képlet értelmében könnyen kiszámíthatjuk az egyes elemek értékeit. Lássuk be, hogy ekkor viszont legalább három elem értékét kell együttesen változtatnunk annak érdekében, hogy a szűrő karakterisztikájának meredeksége, valamint az átviteli tényező értéke mintegy állandó maradjon! Az egyes ábrát elemezve kitűnik, hogy mind az ellenállások, mind pedig a kondenzátorok értékei között is van különbség (R és 2R, valamint C és 2C), vagyis szinte lehetetlen megoldani a kondenzátorhármas, vagy az ellenálláshármas együttes hangolását. Belátható tehát, hogy szimmetrikus kettős T-tag alkalmazása esetén kötelező érvényű a kondenzátorok és/vagy ellenállások együttes hangolása annak érdekében, hogy mind a szűrőmeredekséget megőrizzük, mind pedig a kettős T-tag állandó átviteli tényezőjét biztosítani tudjuk.
A berezgési frekvenciát meghatározó képlet alapján egyértelműen megállapítható, hogy (amennyiben a három elem (kondenzátorok és/vagy ellenállások) együttes hangolása megoldható lenne) az ellenállás (vagy a kapacitás) értéke, valamint a frekvencia értéke között nemlineáris, egész pontosan hiperbolikus kapcsolat van, hasonlóképpen, mint a Wien-hidas oszcillátornál.

Természetesen nem kell lemondanunk a kettős T-tagos szűrő hangolásáról, viszont azt beláthatjuk, hogy ezt csak aszimmetrikus szűrő esetében tehetjük meg, mint ahogy azt Michael C. J. és Harry J. Lajeunesse 1971-ben ismertette az US3569863 számú szabadalmi leírásában.

 

 

8. ábra Aszimmetrikus kettős T-tagos szűrő hangolásának megoldási lehetősége


Az szabadalmi leírás ajánlása szerinti aszimmetrikus kapcsolásban a szűrők átviteli- és fáziskarakterisztikái kevésbé meredekek, mint a szimmetrikus szűrők esetében, melyből következik, hogy a szűrők jósági tényezője is kisebb, vagyis a szelektivitásuk is szerényebb. További tény, hogy különböző
értékek esetén más-más átviteli tényező adódik, melynek függvényében az oszcillátor hurokerősítése nem állandó, miközben a szűrőt hangoljuk. Ennek függvényében a tudomásul kell vennünk, hogy mindennek az az ára, hogy a kimeneti amplitúdó kevésbé lesz stabil, vagyis gondoskodni kell az adaptív hurokerősítés-szabályozásról. Ellenkező esetben számítanunk kell a rezgés leszakadására (megszűnő oszcilláció), vagy jelentős túlvezérlés miatt a szinuszos jel nagy mértékű torzítására. Látszik tehát, hogy nagy árat fizetünk azért (alacsony amplitúdóstabilitás, kis jóság), hogy egy elemmel valósítsuk meg a kettős T-tagos szűrő (s vele együtt az oszcillátor) hangolását. Érdemes újra elemezni a szabadalmi ajánlás (US3569863) alapján elkészített oszcillátor kapcsolási rajzát. Eme oszcillátor egy pontosan ilyen – egy elemmel hangolható – eszköz.

 

 

9. és 10. ábra A szimmetrikus és aszimmetrikus T-tagos szűrő karakterisztikái láthatóan eltérő meredekségűek, mely a szelektívitásra is kihat



A kettős T-tagos oszcillátor amplitúdó-stabilizálása (-szabályozása)

A korai oszcillátorkapcsolásokban tranzisztorokat alkalmaztak, ennek megfelelően a szintfüggő erősítést, vagyis a nemlineáris működést a tranzisztor báziskörének nemlinearitása biztosította, ezzel valósul meg a legegyszerűbb amplitúdószabályozás. Ez az amplitúdószabályozás tehát a belső határolásnak köszönhető. Abban az esetben, ha műveleti erősítőt alkalmazunk (nagy jelemelkedési sebesség, nagy nyílthurkú erősítés), külső határolásról kell gondoskodnunk. Számos megoldás kínálkozik erre, melyekre több példát találhatunk a Wien-hidas oszcillátoroknál, illetve ahogy az a műveleti erősítős példakapcsolásban is megtekinthető. Itt szembekapcsolt, parallel diódapár biztosítja a nemlineáris működést.


Gyakorlati kapcsolások

Teljes értékű, gyakorlati példaként említhetők a már ismertetett tranzisztoros, valamint műveleti erősítős kapcsolások. Ezenkívül természetesen alkalmazható más elrendezésű oszcillátor is, figyelve a fázis-, valamint az amplitúdófeltétel biztosítására. Megemlítendő, hogy akár elektroncsöves oszcillátor is építhető. Illik tudni azonban, hogy ilyen elektroncsöves oszcillátorokat nem alkalmaztak széleskörűen. Ennek technikatörténeti magyarázata igen egyszerű: ez az oszcillátortípus már a tranzisztorkorban terjedt el. A szabadalmi leírás 1968-ben született meg, ekkor már valóban a tranzisztoros eszközöket preferálták.


Alkalmazási területek, jellemzők

A kettős T-tagos oszcillátorokat néhány MHz-es frekvenciáig alkalmazzák. Eredményesen használhatók például hangfrekvenciás tartománybeli mérésekhez, hanggenerátorokban, de szívesen használják fix frevenciás eszközökben is, ahol fontos a kis torzítás és a stabil frekvencia, illetve amplitúdó. Amplitúdóstabilitása hasonlóan alakul, mint a Wien-hidas oszcillátoroké, ahogy a frekvenciastabilitása is. A kis harmonikus torzítását a szelektív hálózatának nagy jósága eredményezi.

Működési frekvenciatartomány: kb. 5 Hz – néhány MHz, zömmel fix frekvenciás, de hangolható eszközök is léteznek, szerény átfogással;
Harmonikus torzítás: 0,01 – 1 %;
Amplitúdóstabilitás: 1 %.



Áthidalt T-tagos (valamint kettős T-tagos) oszcillátor mérőpanel

 


 

11. és 12. ábra

 


 

Bővebb ismeretek itt
MIKE GÁBOR: SZINUSZOS OSZCILLÁTOROK - A tananyag a következő megkötések szerint használható fel: (Nevezd meg! Ne add el! Így add tovább!)